Erdoğan’dan Eurovision Açıklaması: Türkiye Geri mi Dönecek?

2013 yılında Can Bonomo’nun Love Me Back şarkısı ile Eurovision macerasına ara veren Türkiye, aradan geçen 12 yıla yakın sürede Eurovision’u dışarıdan takip etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan 2024 yılı Eurovision Şarkı Yarışması dünyada çeşitli tartışmalara neden olurken, yarışmayı kazanan İsviçre temsilcisi şarkıcı Nemo’ya ilk tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den gelmişti.

İLK TEPKİ BAHÇELİ’DEN GELMİŞTİ

Giyim, yaşam tarzı ve cinsel yönelimleri ile tartışmaların gündemine gelen Nemo’ya ilişkin sert ifadeler kullanan MHP lideri, “Marjinalliğin dozajı korkunç düzeylerdedir. Batı’nın çürüyen toplum ve kültür yapısı adeta sahne almıştır. Birinci olan İsviçreli erkek sanatçının tüylü ceket, bol makyaj ve pembe saten etekle yarışmada boy göstermesi utanç verici bir yozlaşmanın teyidinden başka bir şey de değildir. Eğer bunun adına ‘çağdaşlık’ deniyorsa, biz de diyoruz ki; batsın böyle bir çağdaşlık anlayışı. Eğer bunun adına ‘modernlik’ deniyorsa, üstüne basa basa biz de söylüyoruz ki; olmaz olsun böylesi bir modernlik anlatım ve algısı.” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN’DAN EUROVISION AÇIKLAMASI

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından yarışmanın finaline ilişkin bir tepki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, Eurovision şarkı yarışmasına ilişkin “Türkiye’yi 12 yıldır Eurovision kepazeliğinden uzak tutarak ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi daha iyi anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ NEMO, TÜRKİYE’YE MESAJ GÖNDERMİŞTİ

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından “The Code” şarkısı ile yarışmada birinci olan Nemo, bir paylaşım yaparak Türk hayranlarına seslenerek şunları söylemişti:

“Merhaba, ben Nemo. Türkiye’deki arkadaşlarıma ve hayranlarıma sevgilerimi gönderiyorum. Umarım yakında birbirimizi görür, hasret giderir ve birlikte müziğin tadını çıkarırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir