Küçükçekmece’de çöken binanın sahibi tutuklandı

FERİT ZENGİN – Soruşturma kapsamında Gençtürk ile binanın giriş katında bulunan dönercinin işletmecileri Özge Aktürk Dinçer ve İbrahim Dinçer çifti için gözaltı kararı verilmişti. Emniyete getirilen çiftin 1.5 yıldır kiracı olduklarını, kolon kesmediklerini ifade etmeleri üzerine, dükkanın bir önceki kiracısı Özcan Karar da gözaltına alındı. Karar ifadesinde “Nasıl aldıysam mal sahibine öyle teslim ettim” derken, iş yeri sahipleri binanın sallandığına ilişkin beyanlarına karşın Gençtürk’ün önlem almadığını belirtti. Gençtürk ise binanın babasından miras kaldığı, 36 yıl önceki inşaatın nasıl yapıldığını bilmediğini savundu.

Binanın çürük olduğu yönündeki şikayetlere rağmen ilgili mercilere başvuruda bulunmadığı, kaçak kat hakkında inceleme veya imarı konusunda işlem yaptırmadığı belirtilen Hacı Murat Gençtürk, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Enkazında yapılan bilirkişi incelemelerinde kolon veya kirişlerinde kesilme olmadığı belirlenen binanın giriş katında bulunan döner dükkanını 2021 yılında tadilat yaparak faaliyete geçiren bir önceki kiracı Özcan Kayar adli kontrol şartıyla serbest kalırken, dükkanın son işletmecileri Dinçer çifti ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. kanını 2021 yılında tadilat yaparak faaliyete geçiren bir önceki kiracı Özcan Kayar, adli kontrolle mahkemeye sevk edilirken, dükkanın son işletmecileri Dinçer çifti ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Cenazesi Türkmenistan’a götürülecek

Küçükçekmece’de önceki gün çöken binada sekiz kişi yaralanırken, Dovletyar Charyyev (35) hayatını kaybetti. Dovletyar Charyyev’in dört yıl önce İstanbul’a geldiği, bir tekstil firmasında çalıştığı ve bir çocuk babası olduğu öğrenildi. Charyyev, binanın dördüncü katındaki dairede akrabalarıyla yaşıyordu. Charyyev’in ağabeyi ve kız kardeşi cenazeyi almak için Muğla’dan İstanbul’a geldi. Cenazenin Türkmenistan’a götürüleceği belirtildi. / DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir