Trump’ın ekibinden Fed’e darbe planı

ABD kasım ayında başkanlık seçimi için sandık başına gitmeye hazırlanırken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğine dair çarpıcı bir plan yapıldığı ortaya çıktı.

Başkan adaylarından Donald Trump, seçilirse ikinci döneminde Fed’in bağımsızlığına darbe yapabilir.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal’da (WSJ) dün yayımlanan “Trump’ın müttefikleri Fed’in bağımsızlığını köreltecek plan hazırladı” başlıklı haberde, eski başkana yakın dar bir ekibin Fed’le ilgili 10 sayfalık gizli bir plan taslağı hazırladığı aktarıldı.

77 yaşındaki Trump’a yakın birçok ismin bile haberdar olmadığı taslakta, Fed’in faiz kararlarında ABD Başkanı’na danışması, Hazine Bakanlığı’nın tahvil alımlarıyla ilgili Fed’i kontrol etmesi ve ABD Başkanı’nın Fed başkanlarını 4 yıllık yasal süreleri dolmadan görevden alabilmesi öneriliyor.

TRUMP PLANDAN HABERDAR MI?

Haberde, Trump’ın söz konusu taslaktan haberdar olup olmadığının bilinmediği ancak Trump’a yakın bazı kişilerin, taslak çalışmasının Trump’ın onayıyla yapıldığına inandığı belirtildi.

Trump’ın kıdemli danışmanları Susie Wiles ve Chris LaCivita, doğrudan Trump ya da onun kampanya ekibinden gelmediği süreci hiçbir mesajın ya da planın resmi olarak kabul edilmemesi gerekliliğine vurgu yaptı.

WSJ’ye konuşan eski başkana yakın kaynaklar, seçilirse Trump’ın Fed’e nasıl yaklaşacağına henüz karar vermediğini ancak Fed’e başkanlık yapabilecek olası adaylar hakkında danışmanlarıyla görüşmeler yaptığını söyledi.

FED’İ ELEŞTİRMİŞTİ

Trump, başkanlığı döneminde Fed’in önce faiz oranlarını yükselttiği, sonra da yeterince düşürmediği için eleştirmiş ve başkan olarak Fed kararlarına müdahale edememekten hoşnutsuzluğunu sık sık dile getirmişti.

Fed yöneticilerinin 14 yıllık görev süresinin bulunduğu ve Fed’in yedi kişilik yönetim kurulunda Ocak 2026’ya kadar boşluk oluşmayacağı hatırlatılan haberde, Trump’ın Fed Başkanı’nı görevden almayı başarsa bile Fed yönetimine dışarıdan bir kişi atamasının zor olduğuna işaret edildi.

Trump 2017-2021 dönemindeki başkanlığı sırasında, 2017’de kendi atadığı Jerome Powell’ı Fed başkanlığı görevinden almayı düşünmüş ancak danışmanlarının kendisine bu yetkiye sahip olmadığını söylemesi üzerine bu yönde bir adım atmamıştı.

Trump, başkanlık döneminde Kongre’nin onayıyla Fed yönetiminde boşalan dört sandalyeyi doldurma fırsatına sahip olmuştu.

‘PİYASA ÇOK KÖTÜ TEPKİ VERİR’

Trump’ın müttefiklerinin Fed’in bağımsızlığına darbe planının basına sızması üzerine dün bazı analistler, taslakta önerilerin yasal açıdan sorunlu olduğuna, Beyaz Saray’ın bu teklifleri hayata geçirmeye çalışması durumunda tahvil ve döviz piyasalarında sarsıntı olacağına dikkat çektiler.

Evercore ISI Başkan Yardımcısı Krishna Guha, dün müşterilerine yazdığı notta, “Piyasa, Fed’i evcilleştirmeye yönelik herhangi bir adıma çok kötü tepki verecektir ve bu tepki yönetimin geri adım atmasına neden olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Fed’in faiz kararları, ABD Başkanı tarafından atanan ve Senato tarafından onaylanan yönetim kurulu üyeleri ve 12 bölgesel Fed başkanının yer aldığı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından alınıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir